Adana Teknik Servis

Uzun Ömürlü Batarya Kullanımı İçin 15 önemli nokta

Eğer uzun süredir laptop kullanmak iseniz burada yer almakta olan yöntemlerden bazılarını biliyorsunuz.Fakat yinede bilmediklerinizde olabilir.

Sık sık DEFRAG yapınız.Eğer sabit diskiniz ne kadar az çalışırsa laptopunuzun şarjı o kadar uzun gidecektir.Bu yüzden sabit diskinizdeki dosyaların fragmante olmasını sık sık DEFRAG yaparak engelleyin sabit diskinizin kullanımı azaltınız.

Parlaklığı düşürün.Hem işlemcinizin hemde ekran parlaklığını düşürerek daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Arka planda çalışan programlar.Arka planda boşten yere kullanılmayan programlar çalışır.Bunların sayılarını azaltırsanız CPU kendine gelir ve güç tüketimi azalmış olur.

Harici aygıtlar.Pil ile çalışırken gereksiz yere kablosuz ağ ya da USB disk gibi şeyler kullanmayınız.

Daha fazla RAM.Bellek fiyatları oldukça düşmüş durumda.Laptopunuza uygun fiyata yüksek bir RAM ilave edebilirsiniz.Yeni RAMiniz geldiğinde laptopunuz otomatik olarak rahatlayacaktır.

CD ve DVD Sürücüler.Film izleyecekseniz,filmlerini önce diskinize alın.Daha sonra diskinizden izleyin.Bu size daha az güç tüketimi sağlayacaktır.Daha sonrasında filmi diskinizden silebilirsiniz.

Pil temas noktalarının temizlenmesi.İki ya da üç ayda bir pilinizin temas noktalarını ve de bilgisayarınız da ki pilin temas ettiği metal yerleri temizleyin.Temizliği bir silgi ya da peçete ile yapabilirsiniz.

Pilinize antrenman yaptın.Eğer sürekli mobil çalışan birisi değilseniz ayda bir kez bilgisayarınızı piliniz ile çalıştırın ve piliniz bitene kadar kullanın.Piliniz bitmeden şarja takmayınız.

Hibernate(Uyku Modu).Mutlaka Standby(bekleme) yerine Hibaernate(uyku modu) seçeneğinizi kullanın.Kullanım dışı zamanlarda uyku modu size daha çok güç kazandıracaktır.

Fazla ısınmayın.Laptoplar sıcağı pek fazla sevmezler.Havalanma deliklerini kapatacak şekilde kullanmayınız.Ara ara yerini değiştirerek kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Güç tüketim yönetimi.Güç tüketimini mümkün olduğunca Windows’a bırakmayınız.Güç ayarlarınızı siz kendiniz belirleyiniz.Eğer bilgisayarınızla birlikte gelen bir özel program var ise onunla birlikte ayarları siz kendiniz seçiniz.

Çoklu çalışma.Pil ile çalışırken ekrana birden fazla uygulama açıp aralarında hızlı geçişler yaparak kullanmayınız.Mümkünse bir ya da iki tane uygulama açınız.Bir rapor hazırlarken ya da yazı yazarken arka planda müzik dinlemeyin.

Önceliklerinizi iyi hesap edin.Eğer tatildeyseniz, canınız da çok sıkılmadıysa DVD seyretmeyiniz ya da oyun oynamayın.Böylelikle güç tüketiminiz oldukça azalacaktır.

Bellek etkisi.Eğer laptopunuz eski bir modelse bellek etkisini minimuma çekmeniz gerekecektir.Bir kaç haftada bir pillerinizi mutlaka sonuna kadar şarj ediniz.Ardından da sonuna kadar boşaltınız.

Otomatik kayıt.Bu özelliğinizi kullanmayınız.Belli aralıklarla sabit diskini yoran ve dosyalarınızı yedekleyen bir uygulamadır.Sizi güçten tasarrufa sokacaktır.