Adana Teknik Servis

Bilgisayarda İşlemci Neden Fazla Isınır

islemci-isinmasi[1]Bilgisayarlarınızda işlemci neden çok fazla ısınır, bu ısınmalar nelerden kaynaklanıyor ve bu ısınmaların sorun teşkil etmesi durumunda, ne gibi önlemler alınarak bu ısınmaların minumuma düşürülmesi sağlanabilir. Özellikle işlemci bilgisayarın beyni durumunda olduğundan aşırı ısınmalar sonucunda bilgisayarda büyük yavaşlamalar görülmekte ve işlemci kullanımınız çok üst seviyelere çıkmaktadır. Buda doğal olarak işlemci ısınızında yüksek seviyelerde seyir etmesini tetiklemektedir.

1- Çok sayıda program aynı anda çalıştığında, oyun oynandığında veya ağır render işlemleri yapıldığında işlemci çok fazla gayret gösterip ısınabilir. Bunlar genel aşırı ısınma nedenlerinden bazılarıdır.

Madde 1′in Tehtitleri Çok fazla ısınma olduğunda bilgisayarların bazı bileşenleri bundan zarar görebilir bilgisayarın yüksek ısıya ulaştığının ilk belirtiler yavaşlama veya kapanma sorunlarıdır. Bilgisayarlar ciddi bir şekilde ısınırlarsa eğer bundan zarar görmemek için kendisini koruma amaçlı kapanır. Bilgisayarınızda aşırı ısınma tespit ediyorveya aşırı ısınmadan şikayetçiyseniz  bunun sebebini hemen test edip daha büyük sorunları ortadan kaldırmak için kolları sıvamak gerekir.


2- Bİlgisayarınızda çok ağır işler yapmıyorsanız ve bu  halde bile aşırı ısınıyorsa yolunda gitmeyen birşeyler var demektir.

Yapılması Gereken. Fan seslerini dinleyin bildiğiniz gibi bilgisayarın işlemcisini soğutmak amaçlı içinde fanlı bir soğutma sistemi bulunur, Fanlar sürekli çalışıyorsa veya fan sesleri çok arttıysa işlemciniz çok fazla ısınıyor demektir. Her işlemcinin dayanabileceği bir çalışma sıcaklığı bulunur bu sıcaklık değerlerini işlemci üreticilerinin web sitelerinden kendi işlemci modelinizi seçerek bulabilirsiniz;

Alabileceğiniz Siteler :

intel için: http://ark.intel.com/

Amd için: http://products.amd.com/en-us/


3- Aşırı ısınma sırasında ortaya hata mesajları çıkabilir bu hata mesajlarına dikkat edin. Aşırı sıınma sırasında bir mavi ekran ortaya çıkabilir ve birkaç saniye içinde bilgisayar kendini kapatır


4- Isı değerlerine bakmak için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz. Sppedfan, Fresh diagnose veya Real Temp programları işlemci ve sistem sıcaklıklarını size gösterir işlemciniz çalışma derecesini aşıp aşmadığını bu programlarla öğrenebilirsiniz.